Βίντεο: Και τερματοφύλακας, και ανάποδο ψαλίδι και γκολ στο τελευταίο λεπτό

Μια θέση στην ιστορία των ποδοσφαιρικών ηρώων κατέχει από χθες ο τερματοφύλακας Οσκαρίν Μασουλούκε.

Δεν ήταν τόσο η ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό του αγώνα της ομάδας του Μπαρόκε κόντα στους Ορλάντο Πάιρατς για το πρωτάθλημα της Νότιας Αφρικής αλλά το γεγονός ότι σκόραρε με ανάψοδο ψαλίδι σχεδόν από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής.
Το ρολόι έδειχνε το 95ο και τελευταίο λεπτό του αγώνα με την Μπαρόκα να είναι πίσω στο σκορ με 1-0. Ο Μασουλούκε κατέβηκε στην αντίπαλη περιοχή ελπίζοντας σε ό,τι καλύτερο. Όταν, όμως, ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε με γροθιές τη μπάλα προς τα όρια της μεγάλης περιοχής ο Μασουλούκε δεν το σκέφτηκε ούτε στιγμή και με ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι έστειλε τη μπάλα στο «γάμα» της αντίπαλης εστίας.
Για την ιστορία η Μπαρόκα μετά από 11 αγωνιστικές βρίσκεται στη 10η θέση του πρωταθλήματος ενώ οι Ορλάντο Πάιρατς βρίσκονται στην 6η θέση.